Budowa hali magazynowej, czy też produkcyjnej to bardzo ważny etap w rozwoju każdej firmy. Bez względu na to, jak bardzo przewidujący okaże się inwestor, zapotrzebowanie na powierzchnię magazynową oszacowane w danym momencie często może okazać się niewystarczające. Ma na to wpływ wiele czynników takich jak rozrost przedsiębiorstwa, rozszerzenie profilu działalności firmy, czy też po prostu konieczność reakcji na potrzeby wynikające z aktualnej sytuacji na rynku, w której obliczu może znaleźć się każde prężnie działające przedsiębiorstwo.
Wskazania dotyczące rozbudowy obiektów halowych.
Nie każdy rodzaj obiektów budowlanych można rozbudować w łatwy i szybki sposób. Gabaryty wielu obiektów budowlanych są nierozerwalnie związane z parametrami wytrzymałościowymi materiałów, z których się je wykonuje, ze specyfiką podłoża,
na którym zostały zbudowane oraz z warunkami, w jakich będą eksploatowane.
Z taką sytuacją mamy do czynienia w przypadku tradycyjnych obiektów murowanych. Rozbudowa hal murowanych to często proces skomplikowany, kosztowny, czasochłonny i wymagający istotnych zmian projektowych oraz dużego zakresu ingerencji w dotychczasowy kształt i parametry obiektu.
Wszystkich tych utrudnień unikniemy, wybierając stalowe konstrukcje hal. Stalowe hale modułowe dają zdecydowanie więcej możliwości rozbudowy i tym samym powiększenie dostępnego metrażu potrzebnego na działalność przedsiębiorstwa.
Co więcej, istnieje również możliwość rozszerzenia obiektu o przestrzenie o innym charakterze niż dotychczasowy np. pozyskanie dodatkowego miejsca na biuro, pomieszczenie socjalne, a także przestrzeni przeznaczonej do realizacji zadań na potrzeby logistyczne, czy produkcyjne. Oczywiście istnieją także konstrukcje stalowe, których przeznaczenie z założenia przesądzają o tym, że nie będą w przyszłości rozbudowywane. Takimi obiektami są np. hale sportowe, w których duża powierzchnia wewnątrz obiektu gdzie zlokalizowana jest przestrzeń zmagań sportowych, nie może być ograniczona żadnymi przeszkodami. Dlatego też nie ma możliwości podpierania konstrukcji dachu dodatkowymi filarami na środku obiektu,
a cała konstrukcja oparta jest na zewnętrznych podporach. Niemożliwe też jest dodatkowe rozbudowywanie takiego obiektu, gdyż nie pozwala na to specyfika konstrukcji dachu.
Z zupełnie odmienną sytuacją mamy do czynienia w przypadku obiektów wykorzystywanych jako hale magazynowe, logistyczne, produkcyjne, czy handlowe.
W takim przypadku ewentualne dodatkowe słupy, czy filary umiejscowione wewnątrz obiektu nie stanowią przeszkody. Co więcej, czasem nawet takie filary można wykorzystać jako podpory pod inne elementy wyposażenia hal, jak np. regały, czy antresole. Dodatkowe słupy podpierające konstrukcję wewnątrz hali nie będą także stanowiły przeszkody w obiektach inwentarskich takich jak chlewnie, czy obory, gdyż wówczas mogą one naturalnie podzielić przestrzeń wewnątrz hali na mniejsze powierzchnie, w których trzymane są zwierzęta inwentarskie.